TOPlist

Hlavní menu

  ›› úvodní strana


Nabídka pro "povídkáře"

Ahojky všichni, kdo chcete, aby byla vaše povídka uveřejněna na těchto stránkách. Nezapomínejte ale, že to může být povídka s jakoukoli čarodějnou, kouzelnou, fatasy a hlavně HP tématikou, na kterou je skoro celá stránka dá se říci zaměřena :)
   Neznamená to ale, že to musí být jenom HP. Ráda zde uveřejním povídky navazující, nebo jakkoli související i s jinými příběhy :) Například s příběhy postav z knížek od Meyerové (Edward, Bella a jiní), Goodkinda (Richard Rahl a jiní), B.& J.C.Hendee (Magiera, Leesil a další), ale i dalších a dalších známých i neznámých autorů :)
Stejná nabídka také platí i co se týká obrázků k povídkám (a nejen k nim), které vám velice ráda vytvořím, dotvořím atp. (viz sekce Arty nejen k povídkám :), a úpravy pravopisu. Nejsem sice nějaký extra borec co se pravopisu týče, ale v současné době takto pomáhám pár lidičkám a ráda pomůžu i komukoli z vás ostatních :D
No a pokud byste chtěl někdo spřátelit stránky, budu moc moc ráda :)


Ve všech případech stačí, když mi napíšete na kterýkoli uvedený kontakt nebo do guestbooku :)

Co je potřeba k uveřejnění povídky


   Moc moc moc vás prosím, abyste se při zasílání vašich povídek řídili následujícími pravidly:

   1) povídku mi vždy posílejte po e-mailu (po dohodě případně i jinak) a to VŽDY formou přílohy ve formátu: *.doc, *.rtf nebo *.txt

   2) vždy mi k povídce napište následující údaje (viz Vysvětlivky k jednotlivým kategoriím):

druh povídky, název povídky, jméno autora, postavy, žánr, omezení a info

   3) Vždy si po sobě povídku nebo kapitolu přečtěte, abyste se vyvarovali zbytečných chyb a usnadnili mi tak práci s opravováním. Chybovat je sice lidské, jak se říká, a nějaká ta chybka je v pohodě, ale povídka nebo kapitola, která jich bude plná, prostě nemá šanci - a to hlavně u čtenářů. K čemu pak je, když je to úžasná povídka nebo kapitola, když ji ošklivý zbytečné pravopisné chyby :) (viz V čem nedělat chyby). Můžete si klidně říct, že i já dělám chyby, ale upřímně, nikdo není neomylný a jsem taky jen pouhopouhý člověk jako vy všichni ostatní :D

   4) Pokud chcete do povídky nebo kapitoly obrázek, NEVKLÁDEJTE ho tam, ale POŠLETE ho jako přílohu a v textu VIDITELNĚ označte, kde obrázek chcete mít a zda má být zobrazován napravo, nalevo nebo na středu :)

   5) Délka povídky - v případě kapitolovky by měly mít jednotlivé kapitoly rozsah minimálně 1A4 a maximálně 4A4 čistého textu o velikosti 10-12 (prosím, bez předešlé dohody NE menší ani větší a s JEDNODUCHÝM řádkováním!). V podobě jednorázovky je pak maximum 5A4 čistého textu - nebo to záleží jen na domluvě;)

   6) Pokud chcete k povídce přidat nějakou svojí autorskou poznámku, není problém - vždy bude napsaná před samotným textem povídky mezi jakýmisi řádky pomlček, nebo úplně na konci jako poznámka od autora (tzv. A/N - viz žánry a vysvětlivky k povídkám). To samé platí i pro kapitoly - pokud máte nějaký vzkaz nebo poznámku ke kapitole, taktéž to bude takto zobrazeno :)

   7) jako poslední podmínkou pro uveřejnění povídky na pokračování je navíc ještě to, že každá následující kapitola by měla být nejpozději cca do 20 dní od uveřejnění předešlé kapitoly. Většinou si všechny autory, kteří už dlouho nepřidali žádnou kapču, obesílám sama před chystanou aktuálkou, ale - i já sama třeba minimálně měsíc nemám nic vloženo, protože prostě není čas a nestíhám :) Na toto bych ale prosím fakt dbala, aby se nestalo, že sem někdo zašlete pár kapitol povídky, pak prostě přestanete psát, mě to ani neřeknete a já vám pak třeba za dva měsíce budu psát kdy pošlete další kapitolu... Pokud mi tedy nedodáte kapitolu minimálně do měsíce, nijak se neozvete a nebudete reagovat na moje zprávy, bude povídka jednoduše smazána bez výjimky ;)

   Tak a úplně nakonec bych ráda všem autorům doporučila tento odkaz, kde jsou velice dobré rady ohledně pravopisu nejen k fan povídkám. Jsou to sice spíše taková upozornění pro začínající autory (mnohdy teda zajímavě psaná - ať žije ironie), ale i zkušenějším autorům nemůže být na škodu, když do nich nahlédnou stejně jako kdysi já :)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud ale třeba něco z toho nesplňujete, nevěste hlavu. Vždycky se můžeme dohodnout.
Byla bych ale radši, kdyby jste se je snažili dodržet :)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   V čem nedělat chyby:

   - správně napsaná přímá řeč: pozor hlavně na uvozovky na začátku, které jsou vždy dole a na čárky a tečky ve větě s přímou řečí
   - správně dělané odstavce
   - velká a malá písmena ve větách - na začátku věty, u jmen, míst a věcí
   - správně napsaná jména postav nejen ze světa HP :)
   - správné složení samotných vět - aby měly hlavu a patu, nebyly zbytečně dlouhé atp. + dejte hlavně pozor na rozložení čárek a teček oddělujících jednotlivé věty a souvětí
   - pozor na to, že se mezi větami píše mezera :)

   Vysvětlivky k jednotlivým kategoriím:

   Druh povídky - zda se jedná o jednorázovku nebo povídku na pokračování alias kapitolovku + zda je to povídka ze světa HP či jiné fantasy, nebo zda je to čistě vaše vymyšlená fantasy (nikterak společná se světem HP apod.) - označení: fantasy, fantasy HP apod. :)
   Název povídky - hi, to je nejspíše nejdůležitější část, bez které by to nejspíš ani nešlo :D
   Jméno autora - vaše jméno tak jak se píše, které chcete mít uvedeno u povídky
   Postavy - nemusíte se sepisovat se všemi postavami, které v povídce jsou či budou. Stačí, když shrnete, kdo se v povídce objevuje nejvíce. Můžete přitom použít i zkratky jmen (např.: HP, DM, RW...) nebo označení trio (abyste nemuseli vypisovat Hermionu, Harryho a Rona) nebo pobertové (taktéž co u tria) - to záleží ale na vás :) Pokud ale bude některá z hlavních postav čistě vaše a v žádné knize ani ve filmu se nevyskytuje, použijte k jejímu jménu prosím zkratku AUTP (což znamená autorská postava).
   Žánr - viz   ›› žánry a vysvětlivky k povídkám :)
Nejčastější žánry: romantika, dobrodružství, tajemství, depresivní, tragédie, parodie, songfic, humor nebo slash. Kategorie můžete navzájem i kombinovat - pokud nedokážete povídku zařadit, ráda poradím :)
   Omezení - napište vždy ze seznamu níže to, co charakterizuje vaši povídku. V případě povídek na pokračování mi to pište ke každé kapitole. I mě se totiž stalo, že je celá povídka bez omezení, ale třeba jen jedna nebo dvě kapitoly to omezení mají :)
     - bez omezení
     - do 12 let: povídka obsahuje příliš násilné scény nevhodné pro děti a sprostá slova
     - do 15/18 let: povídka obsahuje "erotické" scény nebo slash
   Info - mělo by to obsahovat krátkou stručnou zprávu, o čem vaše povídka vlastně je, ale není to podmínkou :)

   Předem moc děkuji, protože přece i čtenáři našich povídek by mohli stručně vědět co nebo o čem budou vůbec číst :)